ប្រាក់កម្រៃរបស់សិល្បករខ្មែរសម័យទំនើបនៅតែជាបញ្ហាប្រឈមដ៏ធំមួយដោយសារតែខ្វះរចនាសម្ព័ន្ធរឹងមាំដើម្បីការពារសិទ្ធិរបស់ពួកគេ និងផ្តល់តម្លៃការងាររបស់ពួកគេឱ្យបានសមរម្យ។
📌 របៀបនៃប្រាក់កម្រៃ និងបញ្ហាប្រឈម
🚫 កង្វះការការពារតាមស្ថាប័ន
នៅកម្ពុជា សិល្បករមិនទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីក្របខ័ណ្ឌស្ថាប័នរឹងមាំដើម្បីធានាប្រាក់កម្រៃរបស់ពួកគេទេ។ មិនដូចបណ្តាប្រទេសដែលមានគោលការណ៍ណែនាំដូចជា DCA នៅប្រទេសបារាំង សិល្បករខ្មែរតែងតែពឹងផ្អែកលើគំនិតផ្តួចផ្តើមឯកជនដើម្បីទទួលបានការទទួលស្គាល់ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។
🤝 ប្រាក់ចំណូលផ្អែកលើសមូហភាព និងការរៀបចំខ្លួនឯង
សមូហភាពសិល្បៈដូចជា Stiev Selapak និង Sa Sa Art Projects ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់សិល្បករដែលកំពុងរីកចម្រើន។ គំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះអនុញ្ញាតឱ្យសិល្បករបង្ហាញស្នាដៃរបស់ពួកគេនៅក្នុងវិចិត្រសាលដូចជា Sasa Bassac ប៉ុន្តែពួកគេនៅតែមិនគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការផ្តល់ប្រាក់ចំណូលជាប្រចាំ។
🌍 ការពឹងផ្អែកលើវិស័យទេសចរណ៍ និងទីផ្សារអន្តរជាតិ
សិល្បករមួយចំនួន ដូចជាជាងចម្លាក់ Sopheap Pich និងវិចិត្រករ Chhim Sothy បានកំណត់ទីតាំងខ្លួនឯងដោយជោគជ័យនៅលើឆាកអន្តរជាតិ ដោយអនុញ្ញាតឱ្យពួកគេអាចរកប្រាក់ចិញ្ចឹមជីវិតដោយការលក់ស្នាដៃរបស់ពួកគេនៅក្នុងវិចិត្រសាល និងសារមន្ទីរ។ ទោះយ៉ាងណាក៏ដោយ ឱកាសបែបនេះនៅតែកម្រ និងមានកំណត់សម្រាប់មនុស្សមួយចំនួនតូចប៉ុណ្ណោះ។
🎭 ករណីសិក្សា៖ Morn Chear
សិល្បករពិការដែលមានជំនាញខាងបោះពុម្ព linocut ។ គាត់លក់ស្នាដៃរបស់គាត់តាមរយៈសមូហភាពមួយនៅសៀមរាប ប៉ុន្តែប្រាក់ចំណូលរបស់គាត់នៅតែទាបពេកក្នុងការផ្តល់នូវជីវភាពរស់នៅប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
🎤 ឥទ្ធិពលនៃរ៉េបកម្ពុជា
Kea Sokun តារារ៉េបឯកសារ ផលិតតន្ត្រីរបស់គាត់ដោយគ្មានការគាំទ្រពីឧស្សាហកម្ម។ គាត់ត្រូវបានចាប់ដាក់គុកដោយសារតែទំនុកច្រៀងដែលមានទំនោរនយោបាយរបស់គាត់ ដែលបង្ហាញថាកង្វះការការពារមិនមែនគ្រាន់តែអំពីប្រាក់កម្រៃទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងអំពីសេរីភាពសិល្បៈផងដែរ។
⚠️ ផលវិបាកនៃកង្វះការការពារ
• ការងារមិនទទួលបានប្រាក់ឈ្នួល ឬប្រាក់ឈ្នួលទាប៖ សិល្បករកម្ពុជាជាច្រើនបង្កើតស្នាដៃដោយមិនទទួលបានសំណងសមរម្យ។
• ការកេងប្រវ័ញ្ចពាណិជ្ជកម្ម៖ ស្នាដៃរបស់ពួកគេត្រូវបានប្រើប្រាស់ជាញឹកញាប់ដោយគ្មានការអនុញ្ញាត ឬសួយសារ។
• ការត្រួតពិនិត្យ៖ សិល្បករដែលនិយាយអំពីប្រធានបទរសើបប្រថុយមិនត្រឹមតែការខាតបង់ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញផ្នែកនយោបាយទៀតផង។
🔎 សេចក្តីសន្និដ្ឋាន
បើគ្មានការការពារផ្លូវច្បាប់ សិល្បករខ្មែរសម័យទំនើបពឹងផ្អែកលើបណ្តាញក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ។ កំណែទម្រង់ច្បាប់ និងការគាំទ្រកាន់តែច្រើនសម្រាប់សមូហភាពសិល្បៈគឺចាំបាច់ដើម្បីធានាបាននូវការទទួលស្គាល់ដោយយុត្តិធម៌ និងសំណងសមរម្យ។
“សិល្បៈកម្ពុជានៅតែកើតមានទោះបីជាមានបញ្ហាប្រឈមក៏ដោយ។ វាដល់ពេលហើយដើម្បីទទួលស្គាល់ និងការពារអ្នកបង្កើតខ្មែរសព្វថ្ងៃនេះ។” – Khmer Style