សិល្បករជាច្រើនធ្វើការជាមួយសមូហភាព ឬអង្គការមិនរកប្រាក់ចំណេញដើម្បីទទួលបានតំណាងល្អប្រសើរ និងអំណាចចរចា។ ២៧% នៃសិល្បករ សហការជាទៀងទាត់ជាមួយអង្គការមិនរកប្រាក់ចំណេញយ៉ាងហោចណាស់មួយ [2]។
2️⃣ ការធ្វើពិពិធកម្មប្រភពចំណូល
ដើម្បីទ្រទ្រង់ខ្លួនឯង សិល្បករតែងតែបញ្ចូលគ្នានូវលំហូរចំណូលជាច្រើន៖
- ពួកគេរកបានជាមធ្យម ៩២ ដុល្លារក្នុងមួយខែ ពីការសម្តែង។
- មនុស្សជាច្រើនបន្ថែមប្រាក់ចំណូលរបស់ពួកគេដោយការបង្រៀន ដោយរកបានប្រហែល ៨០ ដុល្លារក្នុងមួយខែ ពីការបង្រៀនសិល្បៈ [2]។
3️⃣ ការបង្ហាញខ្លួនអន្តរជាតិ
ការសម្តែងនៅបរទេសបើកទ្វារទៅរកឱកាសហិរញ្ញវត្ថុល្អប្រសើរ។ ៥១% នៃសិល្បករខ្មែរ បានសម្តែងជាអន្តរជាតិ ដោយបង្កើនការទទួលស្គាល់ និងសក្តានុពលចំណូលរបស់ពួកគេ [2]។
4️⃣ ការអភិវឌ្ឍជំនាញ & ការបណ្តុះបណ្តាល
៦៦% នៃសិល្បករខ្មែរ ស្វែងរកការបណ្តុះបណ្តាលយ៉ាងសកម្មដើម្បីបង្កើនទីផ្សាររបស់ពួកគេ។ ការរៀនជំនាញថ្មីៗ ជាពិសេសសមត្ថភាពភាសាអង់គ្លេស ជួយពួកគេទៅដល់ទស្សនិកជនអន្តរជាតិ និងទទួលបានឱកាសល្អប្រសើរ [2]។
5️⃣ ការតស៊ូមតិសម្រាប់លក្ខខណ្ឌល្អប្រសើរ
អង្គការដូចជា Cambodian Living Arts ធ្វើការឆ្ពោះទៅរកការបង្កើតការងារដែលមានប្រាក់ខែសមរម្យ និងឱកាសសម្រាប់សិល្បករ [4]។
6️⃣ ប្រើប្រាស់វេទិកាឌីជីថល
តន្ត្រីករ និងសិល្បករទស្សចក្ខុជាច្រើនប្រើប្រាស់វេទិកាអនឡាញដូចជា YouTube, SoundCloud និង Facebook ដើម្បីទៅដល់ទស្សនិកជនសកល និងបង្កើតលំហូរចំណូលឯករាជ្យ [1]។
⚠️ បញ្ហាប្រឈមជាបន្តបន្ទាប់
- 📉 ប្រាក់ចំណូលទាប៖ សិល្បករជាច្រើននៅតែរកបានតិចជាង ១០០ ដុល្លារក្នុងមួយខែ សម្រាប់សកម្មភាពសិល្បៈទាំងអស់របស់ពួកគេ [2]។
- ⚖️ គម្លាតប្រាក់ឈ្នួលយេនឌ័រ៖ សិល្បករស្ត្រីរកបានតិចជាងសមភាគីបុរស ទោះបីជាធ្វើការច្រើនម៉ោងក៏ដោយ [2]។
- 🌍 គម្លាតទីក្រុង vs ជនបទ៖ សិល្បករនៅតំបន់ជនបទមានប្រាក់ចំណូលទាបជាងអ្នកនៅទីក្រុងយ៉ាងខ្លាំង [2]។
- 🚨 កង្វះការការពារផ្លូវច្បាប់៖ ប្រព័ន្ធច្បាប់របស់កម្ពុជាផ្តល់ការការពារតិចតួចប៉ុណ្ណោះសម្រាប់សំណងសមរម្យ និងសេរីភាពសិល្បៈ [1]។
🔎 សេចក្តីសន្និដ្ឋាន
ខណៈពេលដែលសិល្បករខ្មែរកំពុងស្វែងរកមធ្យោបាយដើម្បីកែលម្អស្ថេរភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេតាមរយៈសកម្មភាពសមូហភាព ការអភិវឌ្ឍជំនាញ និងការបង្ហាញខ្លួនអន្តរជាតិ បញ្ហាប្រឈមជាប្រព័ន្ធនៅតែបន្តកើតមាន។ ការគាំទ្រស្ថាប័នកាន់តែរឹងមាំ ប្រាក់ឈ្នួលយុត្តិធម៌ និងការការពារកម្មសិទ្ធិបញ្ញាកាន់តែច្បាស់លាស់គឺចាំបាច់ដើម្បីធានាថាសិល្បករទទួលបានការទទួលស្គាល់ និងសំណងហិរញ្ញវត្ថុដែលពួកគេសមនឹងទទួលបាន។
“សិល្បៈគឺជាការរស់រានមានជីវិត។ នៅកម្ពុជា សិល្បករតស៊ូជារៀងរាល់ថ្ងៃដើម្បីការពារការងាររបស់ពួកគេ និងធានាសំណងសមរម្យ។” – Khmer Style