ការតស៊ូដើម្បីការទទួលស្គាល់ដោយយុត្តិធម៌
⚖️ ការពារតន្ត្រីខ្មែរ – ការអំពាវនាវសម្រាប់ការទទួលស្គាល់
តើអ្នកដឹងទេ? សិល្បករខ្មែរជាច្រើនបានឃើញស្នាដៃរបស់ពួកគេត្រូវបានប្រើប្រាស់ទូទាំងពិភពលោកដោយគ្មានការទទួលស្គាល់ ឬសំណងសមរម្យ។
មិនដូចនៅប្រទេសលោកខាងលិចទេ បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាខ្វះ ប្រព័ន្ធការពារកម្មសិទ្ធិបញ្ញា ដែលមានរចនាសម្ព័ន្ធសម្រាប់តន្ត្រីករ។ បើគ្មានចំណុចនេះទេ បទចម្រៀងអាចត្រូវបានប្រើប្រាស់ដោយសេរីនៅក្នុងការផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម ខ្សែភាពយន្ត ឬបទ Remix ដោយមិនបង់ប្រាក់ដល់អ្នកបង្កើតដើមឡើយ។
🎶 ហេតុអ្វីបានជារឿងនេះសំខាន់
ស្រមៃថាបាននិពន្ធបទចម្រៀងដែលទទួលបានការស្តាប់រាប់លានដង ប៉ុន្តែអ្នកមិនទទួលបានអ្វីសោះជាការត្រឡប់មកវិញ។ រឿងនេះបានកើតឡើងចំពោះ សិល្បករខ្មែរជាច្រើន ដែលបទចម្រៀងរបស់ពួកគេត្រូវបានយកទៅប្រើប្រាស់ឡើងវិញជាអន្តរជាតិ។
🔍 ករណីសិក្សា៖ តន្ត្រីខ្មែរដែលមិនបានផ្តល់ក្រេឌីត
បទភ្លេងប្រពៃណីខ្មែរត្រូវបានគេយកគំរូ (sampled) នៅក្នុងខ្សែភាពយន្តធំៗ បទចម្រៀងប៉ុប និងការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មដោយគ្មានសំណង។ ខណៈពេលដែលសិល្បករនៅក្នុងប្រទេសផ្សេងទៀតពឹងផ្អែកលើ អង្គការប្រមូលសួយសារ បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាខ្វះប្រព័ន្ធដ៏រឹងមាំមួយ។
🚀 Khmer Style – ផ្លូវថ្មីសម្រាប់ការការពារ
នៅ Khmer Style យើងចុះឈ្មោះរាល់តន្ត្រីរបស់យើងជាមួយ SACEM ដោយធានាថាស្នាដៃរបស់យើងត្រូវបានការពារដោយស្របច្បាប់ និងទទួលបានក្រេឌីតត្រឹមត្រូវ។ រាល់ការស្ទ្រីម ការលក់ ឬការប្រើប្រាស់ជាសាធារណៈត្រូវបានត្រួតពិនិត្យ។
បេសកកម្មរបស់យើង? ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹង និងជំរុញឱ្យមាន សំណងយុត្តិធម៌ សម្រាប់សិល្បករខ្មែរទាំងអស់។
🔗 របៀបដែលអ្នកអាចជួយ
ប្រសិនបើអ្នកជាសិល្បករ ឬអ្នកគាំទ្រ សូមទាមទារការទទួលស្គាល់ឱ្យបានត្រឹមត្រូវសម្រាប់តន្ត្រីខ្មែរ។ គាំទ្រសិល្បករដែលការពារការងាររបស់ពួកគេ និងតស៊ូមតិសម្រាប់ សិទ្ធិតន្ត្រីនៅកម្ពុជា។