សិល្បករខ្មែរមិនបានផ្តល់ក្រេឌីត៖ កេរដំណែលដែលមានគ្រោះថ្នាក់
ការការពារតន្ត្រីខ្មែរ & សិទ្ធិសិល្បករ៖ កេរដំណែលដែលមានគ្រោះថ្នាក់ 🎶
របបប្រល័យពូជសាសន៍ខ្មែរក្រហម៖ ការបំផ្លិចបំផ្លាញវប្បធម៌
ចន្លោះឆ្នាំ ១៩៧៥ និង ១៩៧៩ កម្ពុជាបានបាត់បង់សិល្បករ បញ្ញវន្ត និងកំណត់ត្រាវប្បធម៌ជាង ៩០%។ ខ្មែរក្រហមបានលុបបំបាត់អក្សរសិល្ប៍ តន្ត្រី និងស្ថាប័នខ្មែរជាប្រព័ន្ធ ដោយបន្សល់ទុកនូវចន្លោះប្រហោងយ៉ាងជ្រៅនៅក្នុងបេតិកភណ្ឌសិល្បៈរបស់ជាតិ។ បណ្ណសារទាំងមូលត្រូវបានដុតបំផ្លាញ វត្តអារាមត្រូវបានបំផ្លាញ និងតន្ត្រីករត្រូវបានប្រហារជីវិតដោយសារតែទេពកោសល្យរបស់ពួកគេ។
“ខ្មែរក្រហមមិនគ្រាន់តែសម្លាប់មនុស្សទេ ពួកគេព្យាយាមលុបបំបាត់ការចងចាំរបស់យើង។“
សិល្បករខ្មែរមិនបានផ្តល់ក្រេឌីត៖ សំឡេងដែលត្រូវបានបំភ្លេចចោល
ទោះបីជាមានអតីតកាលដ៏សោកសៅក៏ដោយ ក៏តន្ត្រីខ្មែរបានលេចឡើងជាថ្មីទូទាំងពិភពលោក ដែលជារឿយៗមិនមានការផ្តល់កិត្តិយសដល់អ្នកបង្កើតដើមឡើយ។ ស្នាដៃរបស់អ្នកសិល្បៈជាច្រើនត្រូវបានកេងប្រវ័ញ្ច រ៉េមិច និងប្រើប្រាស់ក្នុងផលិតកម្មលោកខាងលិចដោយមិនមានសំណង។
• Yol Aularong – សិល្បកររ៉ុកដែលបាត់ខ្លួនរបស់កម្ពុជា តន្ត្រីរបស់គាត់ត្រូវបានរស់ឡើងវិញបន្ទាប់ពីគាត់ស្លាប់ដោយគ្មានសិទ្ធិដល់ក្រុមគ្រួសាររបស់គាត់។
• ស៊ីន ស៊ីសាមុត & រស់ សេរីសុទ្ធា – វីរបុរសខ្មែរដែលបទចម្រៀងរបស់ពួកគាត់កំពុងចរាចរទូទាំងពិភពលោក ដោយគ្មានការការពារ។
• ការចងក្រង “Cambodian Rocks” (១៩៩៦) – ការចេញផ្សាយតន្ត្រីខ្មែរនៅលោកខាងលិចដោយគ្មានតន្ត្រីករទទួលបានសួយសារ។
“តន្ត្រីរបស់យើងត្រូវបានគេឮទូទាំងពិភពលោក ប៉ុន្តែតើសិល្បកររបស់យើងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ទេ?”
បញ្ហាប្រឈមនៃកម្មសិទ្ធិបញ្ញាបច្ចុប្បន្ននៅកម្ពុជា
• 🛑 ការអនុវត្តកម្មសិទ្ធិបញ្ញាខ្សោយ – ច្បាប់របស់កម្ពុជាបរាជ័យក្នុងការការពារសិល្បករពីការប្រើប្រាស់ដែលគ្មានការផ្តល់ក្រេឌីត។
• 🛑 ការលួចចម្លង & ការចែកចាយដោយគ្មានការអនុញ្ញាត – តន្ត្រីខ្មែរត្រូវបានចែករំលែកយ៉ាងទូលំទូលាយដោយគ្មានសួយសារត្រឹមត្រូវ។
• 🛑 ការត្រួតពិនិត្យរបស់រដ្ឋាភិបាល – សិល្បករសម័យទំនើបដូចជា Kea Sokun ត្រូវបានចាប់ខ្លួនចំពោះតន្ត្រីដែលមានទំនោរនយោបាយ។
របៀបដែលយើងអាចការពារតន្ត្រីខ្មែរ
• បង្កើនការយល់ដឹង – ទទួលស្គាល់សិល្បករនៅពីក្រោយតន្ត្រីខ្មែរ។
• ការការពារផ្លូវច្បាប់ – ពង្រឹងការអះអាងកម្មសិទ្ធិបញ្ញាអន្តរជាតិ។
• គាំទ្រតន្ត្រីខ្មែរពិតប្រាកដ – ស្តាប់ពីវេទិកាដែលបានផ្ទៀងផ្ទាត់ដែលផ្តល់សំណងដល់សិល្បករ។
🎵 នៅ Khmer Style យើងការពារតន្ត្រីរបស់យើងតាមរយៈ SACEM និងប្រយុទ្ធដើម្បីការទទួលស្គាល់សិល្បករខ្មែរនៅទូទាំងពិភពលោក។ ពិភពលោកកំពុងស្តាប់—វាដល់ពេលហើយដើម្បីការពារបេតិកភណ្ឌតន្ត្រីរបស់កម្ពុជា។
ស្វែងយល់បន្ថែម៖
🚀 ចូលរួមចលនា—គាំទ្រសិទ្ធិតន្ត្រីខ្មែរថ្ងៃនេះ!