ឯកសារពីមជ្ឈមណ្ឌលប្រល័យពូជសាសន៍ ស-២១ បង្ហាញថាពាក្យ “កម្ទេច” ត្រូវបានប្រើប្រាស់ជាញឹកញាប់ ដែលមានន័យថាមិនមែនគ្រាន់តែ “សម្លាប់” ទេ ប៉ុន្តែ “បំផ្លាញ ឬកិនឱ្យក្លាយជាធូលី”។ គោលគំនិតនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីគោលបំណងរបស់របបនេះក្នុងការលុបបំបាត់បុគ្គល និងការរួមចំណែកវប្បធម៌របស់ពួកគេទាំងស្រុង។
ផលប៉ះពាល់សម្រាប់ការសិក្សាវប្បធម៌ខ្មែរ
ការរំខាននៅក្នុងនិរន្តរភាពវប្បធម៌
ការបំផ្លិចបំផ្លាញដ៏ធំនេះបង្ហាញពីបញ្ហាប្រឈមធំមួយសម្រាប់អ្នកស្រាវជ្រាវ។ រាល់ការសិក្សាដ៏ម៉ត់ចត់អំពីវប្បធម៌កម្ពុជាត្រូវតែគិតគូរពីការដាច់ទំនាក់ទំនងដោយបង្ខំនេះ និងការបាត់បង់ប្រភពបឋមដែលមិនអាចកែតម្រូវបាន។ អ្នកប្រាជ្ញត្រូវតែទទួលស្គាល់ថាពួកគេកំពុងធ្វើការជាមួយកំណត់ត្រាដែលបែកបាក់ ដែលចន្លោះប្រហោងមានសារៈសំខាន់ដូចធាតុដែលត្រូវបានអភិរក្ស។
ការកសាងឡើងវិញពីបំណែក
ទោះបីជាមានទំហំនៃការបំផ្លិចបំផ្លាញក៏ដោយ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ត្រូវបានធ្វើឡើងដើម្បីអភិរក្ស និងកសាងបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ឡើងវិញ។ ការរស់ឡើងវិញនៃវប្បធម៌កម្ពុជាគឺជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរយៈពេលវែង ដែលបង្ហាញថាខ្មែរក្រហមបានបរាជ័យក្នុងការលុបបំបាត់ព្រលឹងច្នៃប្រឌិតរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។
ការផ្តល់តម្លៃដល់សក្ខីកម្ម និងប្រភពជំនួស
ដោយសារកង្វះខាតនៃប្រភពប្រពៃណី សក្ខីកម្មរបស់អ្នករស់រានមានជីវិត និងផលិតកម្មសិល្បៈក្រោយរបបប្រល័យពូជសាសន៍មានតម្លៃយ៉ាងធំធេង។ សិល្បករដូចជា វ៉ាន់ ណាត និងផលិតករភាពយន្តដូចជា រិទ្ធី ប៉ាន់ បានធ្វើការយ៉ាងទូលំទូលាយដើម្បីចងក្រងឯកសារ និងបង្ហាញពីការពិតនៃរបបខ្មែរក្រហម។
សេចក្តីសន្និដ្ឋាន
ការសិក្សាពីវប្បធម៌ខ្មែរមិនអាចព្រងើយកន្តើយនឹងការបែកបាក់ដ៏មហន្តរាយដែលបង្កឡើងដោយអំពើប្រល័យពូជសាសន៍នៅកម្ពុជាបានឡើយ។ រយៈពេលនេះមិនត្រឹមតែបានលុបបំបាត់វត្ថុបុរាណវប្បធម៌ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបានបំផ្លាញអ្នកបង្កើតជំនាន់ទាំងមូល ដោយកាត់ផ្តាច់ការបញ្ជូនចំណេះដឹងដែលមានអាយុកាលរាប់សតវត្សរ៍។
ការទទួលស្គាល់ និងបញ្ចូលការបែកបាក់នេះទៅក្នុងការវិភាគរបស់អ្នកប្រាជ្ញ មិនត្រឹមតែជាភាពចាំបាច់ជាក់ស្តែងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាកាតព្វកិច្ចសីលធម៌ចំពោះការចងចាំរបស់ជនរងគ្រោះ និងការយល់ដឹងពិតប្រាកដអំពីភាពស្មុគស្មាញនៃវប្បធម៌កម្ពុជាផងដែរ។